AvrupaİtalyaÜlkeler

Venedik İçin Bütçe Dostu Öneriler

Geçen kahve falımda gondol çıkınca aklıma geldi, Venedik’in turist karmaşasından biraz uzaklaşmak isteyenlere bütçe dostu birkaç sır vereyim dedim.

Öncelikle şehrin şu morla işaretli olan üniversite bölgesine gidelim

 

  • Tonolo‘da lokmalık tatlılardan yiyin. Sıra olabilir, tok olabilirsiniz, aceleniz olabilir… İnanın bunların hiçbiri bahane değil. Bir tane kendiniz, bir tane de benim için…
  • Eğer açıkken yakalarsanız hemen yanındaki Chiesa di San Pantalon, San Pantalon kilisesine dalın. Eskiden giriş ücretsizdi. Sadece aydınlatma için para atmanız gerekebilir. Oturun ve kafanızı tavana dikin. Hayatımda gördüğüm en etkileyici göz yanılsamalarından biri… Hatta en etkileyicisi bile olabilir.
  • Buradan bir köprü geçerseniz Campa Santa Margherita’ya ulaşırsınız. Etrafta akşam da takılabileceğiz barlar göreceksiniz. Hava güzelse teraslarında öğrenciler ve Venedik’in entelektüelleriyle beraber kahve, muhallebi kıvamında sıcak çikolata ya da spritz (beyaz şarap + campari ya da aperolle yapılan bir venedik içkisi) içebilirsiniz. Satılan dilim pizzalarla meydanda karnınızı doyurup naktinizi başka aktivitelere saklayabilirsiniz. Ayrıca gençlerle kaynaşıp şehirde ne olup bittiğini öğrenmek için de iyi bir seçim.
 

 

  • Tamam şimdi buralardan uzaklaşalım. Size meşhur San Marco meydanının en güzel olduğu zamanı söyleyeyim . Sabahın 4’ü. Venedik karnaval dışında çok geç uyuyan bir şehir değil. Sokaklar ıssızlaştıktan sonra yapacağınız bir yürüyüş, hem gizemli bir cinayet vakasının peşinden gidiyormuşunuz gibi tüylerinizi ürpertecek, hem de şehrin sahibiymişsiniz gibi hissettirecek size.  Kimsenin olmadığı bu saatlerde toplanmamış sandalyelerden birine oturup meydanın ihtişamını içinize çekmenizi şiddetle öneririm.
  • Gondola paranız yetmiyorsa dolmuş gondol olan traghettolara binin. Yolculuk 2 dakika sürüyor ama çok daha eğlenceli. Durak yerlerini otelinize ya da hostelinize sorup öğrenebilirsiniz.
  • Mutlaka vaporettoya (vapur) atlayın. İstanbul’a gelmiş de vapura binmemiş birine ne gözle bakarsınız? Bunu yapmazsanız işte, ondan da beter bir duruma düşersiniz… Biletsiz binme çalışması yapan arkadaşlara bir önerim yok. Yakalanırsanız fena cezası var ama.
  • Biraz turist bölgesinden çıktınız mı götürdüğünüz boş şişeleri 3-4 euroya dolduran şarapçılarla karşılaşacaksınız. Göremezseniz sorun. Afiyet olsun.
  • Tuvaletlere de o kadar para bayılmak yerine, bir kafeye girip barda bir espresso höpürdetmeniz daha karlı olabilir. Bu İtalyanlar neden oturmadan ayakta kahve içiyorlar diye aklınıza takılıyorsa eğer, daha ucuz olduğu için. Oturursanız masa parası, dışarı oturursanız bir de teras parası eklenir üzerine.
  • Yazın jetsetin akın ettiği Lido di Venezia plajları diğer zamanlarda köpeklere ve deniz kabuğu toplayan adalılara kalıyor. Vaktiniz varsa biraz huzur toplamak için ideal… Vaporettolarla gidebilirsiniz.
  • Bir öğleden sonra haritayı da müzeleri de bir kenara bırakın. Sadece yürüyün. Her yer için denir de Venedik kesinlikle kaybolmadan hissedilemez. Şaşırmaya da büyülenmeye de melankolinin dibine vurmaya da hazır olun…
Bana kart atarsınız değil mi? Suların yükseldiği dönemde delirmemenizi hatırlatarak 2 de okuma önerisi ekliyorum. İyi yolculuklar!
 
 

Tartışmaya katıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir