Kahraman Düdük

Sırt Çantama Güzelleme

Yıl: 10 sene önce bu zamanlar. Yer: Fransa’nın Besançon şehri. Kamp yapacağız, gezeceğiz hevesiyle Decathlon’a gidip sırt çantası ve çadır almıştık. Çadırı salonun ortasına kurmaktan öteye götüremedik de çantalarımızı omuzlayacak fırsatı hemen yarattık. Interrail bileti alıp İtalya ve Yunanistan üzerinden İstanbul’a gelip döndük. O gün bugündür zavallının başına gelmeyen kalmadı. Yediği tekmelerin, düştüğü çamurların, sıkıştığı bagajların  haddi hesabı yok. Ama bazen de ben otobüsün içinde sıkış tıkış giderken o tepede muhteşem dağ manzaraları içinde püfür püfür yolculuk etti.  Beni aldatmışlığı, başka sırtlarda Everest’e çıkmışlığı da var.

Benden çok gezdi, benden çok gördü, benden çok çekti.

Elimde değil, bir eşya gibi göremiyorum. Garlarda, otobüs duraklarında, havalanlarında ne kadar çok yatak, koltuk, dayanak görevi gördü bir bilseniz… Bazen çalınmasın diye, bazen de başka şansım olmadığından kendisine ne kadar çok sarılıp uyudum… Ve içinde eşyalarımı bulamayıp delirdiğimde ne kadar çok küfrettim…

2 kez de sırtımdaki ağırlıkla dengemi sağlamakta zorlandığım için yere kapaklandım. Bu düşmelerimin biri Goa’da hastanede sonlandı. İyi ki düştüm. Değilse Hindistan’ın iyi niyetini kavrayamayabilirdim.

Asıl komiği çantamla yürüyen merdivende dengemi kaybedip olduğum yere çökmüşlüğüm ve geri doğrulacak gücü bulamamışlığım var.  Pek korkunç bir an. Merdivenin sonuna yaklaştığınızı görüyorsunuz. Ve tek yapabildiğiniz insanların size takılarak zincirleme düşeceğini hayal etmek. Neyse ki arkamdaki adamlar beni çantamdan tutup kaldırmışlardı.

Anılarımız say say bitmez. Herhalde çok eski olduğundan kimsede de benimkinin aynısını görmüyorum. Sanki özelmiş gibi geliyor. Benim için çok özel. Özgürlük sembolü. Bazı arkadaşlarım tipimi kaplumbağaya benzetiyorlar. Çantayı sırtıma geçirince tam oluyor, hayatımı arkamda taşımaya başlıyorum. Bir de aramızda kalsın, uğur getirdiğine inanıyorum.

İyi güzel de, teknoloji gelişti, ilim ilerledi.  Artık bir değişiklik zamanı olduğuna karar verip kullanımı daha pratik bir çanta aldım dün. Hiçbir eşyaya bu kadar manevi değer yüklememek gerek.

Hemen bir yolculuk gerek bana ki test edeyim. Planlar hazır…

Tartışmaya katıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir